
Mød den helt nye KONA-familie
Ny generation af KONA på vej
De viste biler er prototyper. Visse specifikationer kan variere fra bilerne, der kommer til Danmark.
Design
Dynamisk udenpå og indeni

Eksteriør
Udgangspunktet er elektrisk

Futuristiskt udseende
Detaljerne på de nye KONA-modeller underbygger en dynamisk tilstedeværelse. Tag f.eks. hjulkasserne både foran og bagpå med indbyggede lygter som subtilt understreger SUV’ens robuste udtryk.

Parametrisk ydre
Den skarpe diagonale linje langs siden forbinder krom-detaljerne foran og bagpå. Det resulterer i en kontur, der forener bilens formsprog.
En modig SUV-familie

Horisontale LED-lygter
Ét af de mest iøjnefaldende elementer på den nye KONA-familie er den horisontale LED-lygte, som fremhæver SUV’ens bredde. Og for at understrege KONA Electrics fuldelektriske drivlinje er LED-lygterne på denne model pixelerede.
Interiør
Rummelig og fyldt med komfort


Dobbelt 12,3" display
De to 12,3” integrerede skærme og det flydende modulære instrumentbræt giver et innovativt og teknologisk udtryk i kabinen.

Kabinelys
Subtil og afdæmpet kabinelys er både funktionelt og med til at gøre køreturen mere behagelig.

Bagsæderne
Bagsæderne er designet til at give en loungeinspireret stemning med øget rummelighed og komfort.

Shift-by-wire-gearvælger
Den elegante roterende gearskifter er placeret på ratstammen. Betjeningen er hurtig, intuitiv og præcis.
Egenskaber
Klassens bedste teknologier giver mere komfort
Mere ro i sindet, mindre besvær og mere sikker kørsel
Drivlinjer
En drivlinje til ethvert behov

Unikke designdetaljer
Iøjnefaldende designforskelle adskiller de tre KONA-modeller fra hinanden. For KONA Electric er det elementer som pixel-detaljer på for-og bagkofangeren samt på de horisontale LED for- og baglygter, 19” alufælge som også er pixel-inspireret og muligheden for at vælge sidespejle og tag i sort. For KONA er det for- og bagkofangeren og sorte hjulkasser, der får modellen til at fremstå mere markeret. Og KONA N Line fås med sort tag og sidespejle, en vinge-lignende hækspoiler, et mere aggressivt design på for- og bagkofanger, 19” alufælge, dobbelt udstødningsrør og sølvfarvede sideskørter.
Mere om bilerne
Flere artikler og nyheder
Tag et kig på vores artikelsektion, hvor du finder råd og vejledning og kan læse om alt fra vedligeholdelse og tests til kundehistorier og nyheder.